Jūs esate čia:gindia tinklas»Rambyno kronika»Palaunagė 2015
Sekmadienis, 20 rugsėjo 2015 17:24

Palaunagė 2015 Pirmo puslapio

Parašė 
Įvertinti šį įrašą
(0 balsai)

Palaunagė 2015. Rugpjūčio 23 dieną ant Rambyno kalno ir vėl buvo išlydėti gandrai. Paskutiniai gandro pavakariai, arba Palaunagė, viena iš tradicinių ne kalendorinių lietuvininkų švenčių. Tądien lietuvininko šeimoje būdavo patiekiami sotūs pavakariai – tai būdavo atsisveikinimo su samdiniais diena – juk sunkieji vasaros darbai jau nudirbti.

*

Latvijoje vyresnės kartos latviai iki šiol vartoja žodžius láunags (tarp pietų ir vakarienės sotesnis pavalgymas) ir pálaunags (pavakariai – lengva užkanda). Deja, jaunoji karta šių žodžių nevartoja ir jų prasmės nebežino.

*

2007 m. Rambyno regioninio parko direkcija kartu su Bitėnų kaimo bendruomene pirmą kartą atgaivino Palaunagės tradiciją. Turbūt, visai neatsitiktinai ir mes – studija Gin-Dia – tada dalyvavome šventėje, kuri vyko Birutės ir Kazimiero Žemgulių sodyboje, nes į jų sodybą tą pavasarį pirmiausia sugrįžo gandrai. https://youtu.be/fx3kyOuDkxQ

*

Remiama Lietuvos kultūros tarybos Rambyno regioninio parko direkcija 2015 metais įgyvendino projektą „Tradicinė lietuvininkų Palaunagė – nuo Rambyno iki Pamario vėtrungių“.

Rambyno apylinkės – neatsiejama Mažosios Lietuvos etnoregiono dalis, Nemuno deltos pradžia, tad ši lietuvininkų tradicinė šventė organiškai siejasi su Pamariu. Einant panemuniais nuo Smalininkų iki Kuršių marių prigludę prie Rambyno kalno Bitėnai – vienintelis kaimas ant paties Nemuno kranto. Bitėnuose nuo neatmenamų laikų veikė uostas, buvo sielių prieplauka, ant Nemuno kranto rikiavosi kuklios žvejų sodybos.

Ar Bitėnų žvejai turėjo vėtrunges? – Žinių nėra. Tačiau sukurta simbolinė Bitėnų vėtrungė primins čia buvus aktyvų gyvenimą, susietą su vandenimis. Taip Rambynas ir Bitėnai organiškai įsilies į Pamario kultūrinį „Vėtrungių kelią“.

Paskutiniai gandro pavakariai – Palaunagė – vienas šio krašto renginių, kuriame bandoma atgaivinti prasmingą lietuvininkų buities ir papročių dalelę. Mažosios Lietuvos regionas, kuriame šimtmečiais gyveno lietuvininkai, sukūrė savitą gyvenimo būdą ir daugiasluoksnę dvasinę kultūrą. Antrasis pasaulinis karas nutraukė tradicijomis paremtą krašto gyvensenos raidą. Laikas nenumaldomai naikina paskutiniuosius lietuvininkų pėdsakus, paskutiniuosius jų etninės kultūros pėdsakus. Turbūt tai ir paskatino Rambyno regioninio parko direkcijos vyriausiąją kultūrologę Giedrę Skipitienę, šio projekto idėjos autorę, surinkti lietuvininkų patiekalų receptus. Į senovinių receptų paieškas ir patiekalų gamybą įsitraukė kone visos aktyvios Pagėgių savivaldybės moterys.

*

Rugsėjo 22-ą dieną – Baltų vienybės dieną

Rambyno regioninio parko Lankytojų centre

18.00 val. studija Gin-Dia pristatys filmą apie Palaunagę.

20.00 val. Baltų vienybės ugnies sąšauka, ant Rambyno kalno uždegsime Vienybės Ugnį. 

Rambyno regioninio parko direkcija

KVIEČIAME!

Skaityti 2610 kartai Atnaujinta Trečiadienis, 11 lapkričio 2015 11:16

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*).
HTML kodas nėra neleidžiamas.

  • Moralė yra visų dalykų pagrindas, o tiesa – moralės esmė.

    Mahatma Gandis

Monday the 9th. Joomla 2.5 Templates Designed by Joomla Templates Free. © Šiaulių m. Rericho v. klubas, studija Gin-Dia
Copyright 2012

©