Jūs esate čia:Valstybė»Švietimas»Šiek tiek aklųjų rašto istorijos
Ketvirtadienis, 07 lapkričio 2013 15:03

Šiek tiek aklųjų rašto istorijos Pirmo puslapio

Parašė  Diana Stungurienė
Įvertinti šį įrašą
(0 balsai)

Šiek tiek aklųjų rašto istorijos. Aklųjų rašto pagrindą sudaro Šarlio Barbjė (Charles Barbier) komunikacijos sistema, kuri buvo skirta naudoti kareiviams, esant nepakankamam apšvietimui ar nakties metu. Barbjė sistemą kareiviams buvo sudėtinga išmokti ir ginkluotosios pajėgos jos atsisakė.

1821m. Barbjė apsilankė Nacionaliniame aklųjų institute Paryžiuje, kur sutiko su Luji Brailiu, kuris nustatė pagrindinį Barbjė sistemos trūkumą – tai, kad žmogaus pirštas negalėjo apčiuopti viso rašmens elemento nepasislinkęs, ir todėl negalėjo greitai persikelti nuo vieno simbolio prie kito. Jis modifikavo Barbjė rašmenis į šešių taškų rašmens elemento sistemą.

Brailio raštas – tai 1829m. Paryžiaus Aklųjų institute Lui Brailio (Louis Braille) sukurtas aklųjų raštas. Nuo 1878m. Braillio raštas pripažintas ir naudojamas visame pasaulyje.

Aklųjų raštas – tai iškilaus kontūro arba iškilių taškų abėcėlė akliesiems. Kiekvienas rašmuo ar „elementas“ yra sudarytas iš šešių taškų, išdėstytų po tris taškus dviejuose stulpeliuose. Aklieji skaito čiuopdami pirštais, o rašo, įspausdami taškus specialiu rašikliu (dar vadinamu plunksna) ar aklųjų rašomąja mašinėle specialiame popieriuje.

*

Lui Brailis, specialaus rašto akliesiems išradėjas, gimė 1809m. Prancūzijoje, netoli Paryžiaus. Ankstyvoje vaikystėje Lui neteko regėjimo. 1819m. Lui Brailis įstojo į Paryžiaus aklųjų institutą, kurį sėkmingai baigė, ir, kaip gabus auklėtinis, buvo paskirtas repetitoriumi, o vėliau – to paties instituto mokytoju. Jis mirė 1852m. Lui Brailio mokymosi metais Paryžiaus institute akliesiems specialaus rašto dar nebuvo. Raidės buvo rašomos reljefiškai linijomis arba taškais. Tokį raštą skaityti pirštais buvo nelengva, ir dar sunkiau rašyti.

1829m. L.Brailis paruošė reljefinę šešių taškų sistema, įvairiai kombinuojant taškus, galima sudaryti daug ženklų. Iš jų Brailis sukūrė raidyną, matematikos ir skyrybos ženklus, natas. Jis taip pat šiuo raštu atspausdino ir pirmąją knygą.

Šis Brailio raštas yra patogus rašyti, ir aklieji gana lengvai išmoksta užčiuopti ženklus pirštais.

Praėjus trisdešimčiai metų po Lui Brailio mirties, jo sistema buvo pripažinta patogia naudojimui ir greitai paplito visose šalyse.

*

Pirmoji knyga Brailio raštu išspausdinta 1837m. Aklųjų institute Paryžiuje. XIX a. antroje pusėje aklųjų spauda pradėjo plisti Europos ir kai kuriose Azijos šalyse. XX a. pradžioje į Lietuvą pradėtos įvežti knygos aklųjų raštu užsienio kalbomis iš Lenkijos, Vokietijos, Rusijos.

L.Brailio abėcėlę lietuvių kalbai 1927m. pritaikė Pranas Daunys, remdamasis latvių, vokiečių bei kitų lotynų abėcėlės kalbų abėcėlėmis. Sukurtas raštas pirmiausia panaudotas Kauno aklųjų institute. Nuo 1928m. aklųjų raštu leidžiamos lietuviškos knygos. Pranas Daunys – Lietuvos aklųjų organizavimo ir švietimo iniciatorius. 

Foto albumas

Medžiagą surinko Diana Stungurienė

Skaityti 5472 kartai Atnaujinta Ketvirtadienis, 07 lapkričio 2013 15:42

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*).
HTML kodas nėra neleidžiamas.

  • Moralė yra visų dalykų pagrindas, o tiesa – moralės esmė.

    Mahatma Gandis

Monday the 18th. Joomla 2.5 Templates Designed by Joomla Templates Free. © Šiaulių m. Rericho v. klubas, studija Gin-Dia
Copyright 2012

©